אורנה צח

אורנה צח – לא בוחרת באוטומט

כשהייתה אמא צעירה, פגשה אורנה צח-גלרט, רואת חשבון בכירה ובעלת משרד רו”ח וחברה לייעוץ ולייצוג בתחומי הביטוח הלאומי, את הסטרס שיוצר חוסר הבהירות הטמון במושגים הקשורים לביטוח הלאומי ובדרכי הפעולה שלו. מאז, התמחתה ויצרה גישה משלה המשלבת בין הייצוג בביטוח הלאומי לליווי הוליסטי ורגשי, גם עבור מי שנמצאים מעבר לים.

בשנת 1989 ואחרי לידה, בדקה רו”ח אורנה צח-גלרט, את התשלומים שקיבלה במסגרת דמי הלידה והתקשרה לפקידה בסניף הביטוח הלאומי בעירה. הטלפון ההוא, יחד עם מה שאירע אחר כך, פקחו את עיניה והובילו אותה אל הייעוד שלה. ייעוד שהפך לשליחות גדולה.

“אני מתקשרת לפקידה ומספרת לה ששילמו לי לפי הבנתי יותר מדי. לא יכולתי לישון בלילה. אני מבקשת ממנה להחזיר את הכסף, או שהיא תסביר לי את החוק ומבקשת ממנה לשלוח אלי בפקס צילום של הסעיף בחוק. התשובה שלה הייתה שהתשלום תקין והיא לא יכולה לשלוח אלי בפקס את החוק, כי הוא סודי”, היא מספרת. “הבנתי אז שאם הוא סודי לי, הוא סודי לכל רואי החשבון”.

צח-גלרט, רואת חשבון, בעלת משרד רו”ח אורנה צח שפועל משנת 1984 ובעלת חברת אורנה צח בע”מ לייעוץ, ייצוג, הדרכה ופתרונות בתחומי הביטוח הלאומי זוכרת את החוויה כמטלטלת, אותו רגע מוכר של חוסר אונים וסטרס, שרבים כל כך מכירים מתוך חוויות ההתמודדות שלהם עם הביטוח הלאומי. רק שאצל אורנה האירוע המשיך אצל מנהל התחום והשירות המעולה שקיבלה ממנו שינה לטובה את הגישה שלה לביטוח הלאומי.

“שמתי לי למטרה להתעמק בחוק להכיר אותו היטב. לא רציתי שהלקוחות שלי ורואי חשבון בלשכת רואי חשבון במסגרת ההתנדבות שלי בהמשך הדרך, ירגישו את תחושת חוסר האונים שחוויתי. רציתי שכל מי שמתנהל בעזרתי עם הביטוח הלאומי ירגיש שהוא מכובד, שרוצים לשמוע אותו ושרוצים להעניק לו את הזכויות, כמו היחס שאני קיבלתי בסופו של דבר”, היא מספרת.

“היום, אני מסייעת ומייצגת בתחומי הביטוח הלאומי כרואת חשבון, בהיבט המעמד הנכון, ראיית הזכויות העתידיות ומיצוי זכויות אלה. אני עובדת גם עם מעסיקים בכל סדרי גודל, מייצגת אותם ומדריכה אותם כיצד לעבוד נכון עם הביטוח הלאומי לחיסכון מבחינתם, ביחד עם שמירה על הזכויות של העובדים. נוסף על הייעוץ האישי אני מרצה על החוק לבעלי מקצוע בתחום ומלמדת אותו באקדמיה. חשוב לי לתרום מהידע הרב שלי לרואי החשבון, כיו”ר ועדת הקשר הארצית של לשכת רואי חשבון עם הביטוח הלאומי. בנוסף, אני פעילה בחקיקה בתחום הביטוח הלאומי כנציגת הלשכה בכנסת”. 

התמחות נוספת של רו”ח צח-גלרט היא בהדרכת תושבי ישראל שנמצאים ברילוקיישן ובמעברים מקצועיים ואישיים בין מדינות. במסגרת השירות שהיא מעניקה להם, היא מספקת ייעוץ והדרכה בנושא הביטוח הלאומי ומשמשת כגשר לביטוח הלאומי גם למי שנמצאים בחו”ל. “חשוב לי להחזיר את השקט הנפשי ללקוחות שלי, הנמצאים לפעמים מעבר לים, מתכננים לצאת לחו”ל או שוקלים לחזור ארצה ומתמודדים עם שאלות לגבי הביטוח הלאומי. אני שם כדי ללוות אותם, לפשט את המושגים בחוק הביטוח הלאומי ולמנוע סטרס וחוסר אונים”.

אורנה צח

בין גוף ונפש, בין סטרס וביטוח לאומי

לצד הניסיון האקדמי והמקצועי הרב שצברה בתחומי הביטוח הלאומי וראיית החשבון בכלל, בחרה צח-גלרט לשלב בעבודתה תחומי ידע נוספים, המתבססים על רפואה טבעית וכלים שונים להפחתת סטרס. בין היתר, היא בעלת תואר ד”ר Ph.d ברפואה טבעית מאוניברסיטת קליפורניה בארצות הברית ובוגרת לימודים והשתלמויות מקצועיות בשיטות שונות, ביניהן פסיכותרפיה הוליסטית בשיטת ד”ר חיים אורון, יסודות הרפואה הסינית, שיטת אייפק, תכונות הקריסטלים, שיטת דייל קרנגי העוסקת ביחסי אנוש, שיטת סילבה, תטא הילינג, שטיפה אנרגטית בשיטת ד”ר נאדר בוטו, דמיון מודרך, תזונה נכונה ועוד.

“השליחות שלי היא השילוב בין הביטוח הלאומי להתמודדות עם סטרס. עסקתי בנושא הביטוח הלאומי במשך שנים, אבל הרגשתי שחסר לי משהו. רציתי להביא לכדי ביטוי את החיבור של הייעוץ המקצועי לאדם, למשפחתו ולסביבה שלו”.

“אחד המקרים המיוחדים בהם טיפלתי היה סיפורה של אלמנה שבעלה נרצח ונותרה לבדה. היא חיפשה את מקורות העזרה שלה ובין היתר, את הזכויות המגיעות לה מהביטוח הלאומי”, היא מספרת.

“לאחר תהליך ליווי שבמהלכו הוכחנו לביטוח לאומי שבעלה נרצח תוך כדי ועקב העבודה והיא קבלה סכומי כסף ניכרים שמסייעים לה להמשיך בחייה, שאלתי אותה מה החלום שלה. היא סיפרה לי שחלומה הוא לעסוק באמנות. הכסף הזה עזר לה להגשים חלומות ולבחור בחיים טובים על אף המשבר שחוותה”.

“הבנתי מההתנסות הזו ומפגישות רבות נוספות, שאנחנו כרואי חשבון צריכים לתת ייעוץ הוליסטי, שלם, שרואה גם את האדם”, מוסיפה צח-גלרט.

“חשוב להבין מהו סטרס”, היא מסבירה. “הסטרס מתחיל מהמנגנון שמגן עלינו ומציל אותנו מסכנות. האוטומט שלנו עובד במהירות הבזק, ומחליט אם נקפא, נברח או נילחם, בדיוק כמו האיילה שפוגשת את האריה בסוואנה ובורחת בדהרה”, היא מסבירה. “אך האוטומט אינו מבדיל בין האריה האמיתי לאריה הדמיוני, שיכול להיות גם מכתב מהביטוח הלאומי שיוצר מחשבה מלחיצה”.

התוצאה של מנגנון ההגנה משתקפת בפעולות המוכרות כל כך שכולנו נוטים לעשות מול הביטוח הלאומי, ושרו”ח צח-גלרט מסייעת להתגבר עליהן. “אדם שפוגש את הביטוח הלאומי, בין אם הוא חי בישראל או נמצא מעבר לים ומתמודד עם שאלות לגבי החוק, יכול להתעצבן, לכעוס או לברוח ולא לעשות כלום”, היא אומרת. “זה הסטרס וכאן חשוב התפקיד של רואה החשבון, שמבין את המצב ויודע להסביר את החוק, להדריך ולתת שקט נפשי”.

בימים אלה רו”ח צח-גלרט שוקדת על כתיבת ספר שמטרתו להנגיש את שפת הביטוח הלאומי בקלות ובפשטות לאנשי מקצוע שעוסקים בתחומי הביטוח הלאומי (כמו רואי חשבון, יועצי מס, חשבי שכר, עורכי דין, מנהלי כספים, גזברים, מתכננים פיננסיים, יועצים פנסיוניים ויועצים לכלכלת משפחה וסטודנטים בתחומים אלה), ומארגנת גם השתלמות בנושא בלשכת רואי חשבון בשיתוף עם הביטוח הלאומי.

Ornazachcpa@gmail.com

http://www.ornazach.co.il

 

גלי קדר
המגזין

גלי קדר – הורות או קריירה? הכל עניין של איזונים

גלי קדר אוחזת ברזומה עשיר של תפקידי ניהול בכירים, בהם הובילה את החברות בהן עבדה לרווחים של מאות מיליוני דולרים וניהלה מאות עובדים. בטור אישי מדברת קדר, אמא לשלושה ילדים, על נושא ההרצאה שלה – הצורך בהרמוניה ובאיזון בין הבית והקריירה. את הדרך לחיים הרמוניים סללה מתוך התנסויות חייה המקצועיים והאישיים וחזרה עם תובנות שנוגעות לכולנו

קראי עוד »
קרול גלזר
המגזין

קרול גלזר – להגביר את השפע בתוכנו

קרל גלזר, מלווה נשים לתודעה בריאה של הכסף והשפע . מאמינה שהדרך להתחבר אל הכסף מתחילה בתודעה, או יותר נכון – בהבנת הסיפורים ששמענו מילדות והמסרים שקיבלנו. “האתגר הגדול שהוביל אותי לפריצת דרך היה לסלוח לעצמי על טעויות כלכליות שעשיתי בעבר. התהליך הזה משמעותי ביותר בתוך התהליך שאני מעבירה לאחרים”, היא מספרת.

קראי עוד »
אריאלה ינקלביץ
המגזין

אריאלה ינקלביץ – הרבה יותר מדייט מוצלח: איך מתחברים יחד מנהיגות נשית והחיפוש אחר זוגיות?

אריאלה ינקלביץ’, יזמית ובעלת עסק המתגוררת במיאמי, בילתה שלוש שנים בהתבוננות פנימה ואל העתיד שהיא מבקשת לעצמה, לפני שהתחתנה עם בן זוגה. סיפור החיפוש אחר הזוגיות המתאימה הפך להשראה למיזם עסקי חדש, בו היא מלווה נשים וגברים בדרך לזוגיות שמאפשרת גם צמיחה אישית

קראי עוד »
פזית לויתן
המגזין

פזית לויתן – עופי על עצמך: טור אישי על מנהיגות נשית

במחקר שלה בחרה ד”ר פזית לויתן להתמקד בנשים מנהיגות בארגונים ובעמותות, אבל דווקא הדרך הפרטית שלה אל הדוקטורט הפכה למחקר פרטי על התכונות, הבחירות והערכים שהפכו אותה למנהיגה בתחומה. בטור אישי ואותנטי, במיוחד למגזין אורקה, היא משתפת בתובנות שליקטה בדרך.

קראי עוד »
ליה פנינית אלמוג ארזי
המגזין

ליה פנינית אלמוג ארזי – בונה מגדלים של חלומות גדולים

“אני מאמינה בנו, בנשים החזקות, המובילות, המנהיגות, האמהות – שהולכות אחרי החלום בלי לוותר, מהוות דוגמא ופועלות להצליח ולהתעלות מעל כל רעשי הרקע”, אומרת ליאה פנינית אלמוג ארזי, קבלנית בניין, יזמית נדל”ן ומרצה שפועלת בניו יורק. בראיון למגזין אורקה היא מספרת על הדרך שלה אל מגדלי הדירות הבוטיקיים שהיא מתכננת, מלווה בבנייה ומעצבת במסגרת פעילות החברה המצליחה שלה

קראי עוד »
דנה בל
המגזין

דנה בל – מרגישה בבית

דנה בל עברה דרך ארוכה עד שהקימה את העסק שלה, Dana Bell Homes, חברה לנדל”ן המסייעת היום למשפחות ישראליות הפועלת תחת המותג הבינלאומי Re/Max– ולא רק להן – למצוא בית חדש בעיר הגדולה ולהתחיל חיים חדשים, ברילוקיישן, התמחות או תהליך הגירה. “טורונטו נמצאת בבום”, אומרת בל, “ערך הנכסים עולה מדי שנה ב-20-30% באופן היסטורי”

קראי עוד »