אורנה צח

אורנה צח – לא בוחרת באוטומט

כשהייתה אמא צעירה, פגשה אורנה צח-גלרט, רואת חשבון בכירה ובעלת משרד רו”ח וחברה לייעוץ ולייצוג בתחומי הביטוח הלאומי, את הסטרס שיוצר חוסר הבהירות הטמון במושגים הקשורים לביטוח הלאומי ובדרכי הפעולה שלו. מאז, התמחתה ויצרה גישה משלה המשלבת בין הייצוג בביטוח הלאומי לליווי הוליסטי ורגשי, גם עבור מי שנמצאים מעבר לים.

בשנת 1989 ואחרי לידה, בדקה רו”ח אורנה צח-גלרט, את התשלומים שקיבלה במסגרת דמי הלידה והתקשרה לפקידה בסניף הביטוח הלאומי בעירה. הטלפון ההוא, יחד עם מה שאירע אחר כך, פקחו את עיניה והובילו אותה אל הייעוד שלה. ייעוד שהפך לשליחות גדולה.

“אני מתקשרת לפקידה ומספרת לה ששילמו לי לפי הבנתי יותר מדי. לא יכולתי לישון בלילה. אני מבקשת ממנה להחזיר את הכסף, או שהיא תסביר לי את החוק ומבקשת ממנה לשלוח אלי בפקס צילום של הסעיף בחוק. התשובה שלה הייתה שהתשלום תקין והיא לא יכולה לשלוח אלי בפקס את החוק, כי הוא סודי”, היא מספרת. “הבנתי אז שאם הוא סודי לי, הוא סודי לכל רואי החשבון”.

צח-גלרט, רואת חשבון, בעלת משרד רו”ח אורנה צח שפועל משנת 1984 ובעלת חברת אורנה צח בע”מ לייעוץ, ייצוג, הדרכה ופתרונות בתחומי הביטוח הלאומי זוכרת את החוויה כמטלטלת, אותו רגע מוכר של חוסר אונים וסטרס, שרבים כל כך מכירים מתוך חוויות ההתמודדות שלהם עם הביטוח הלאומי. רק שאצל אורנה האירוע המשיך אצל מנהל התחום והשירות המעולה שקיבלה ממנו שינה לטובה את הגישה שלה לביטוח הלאומי.

“שמתי לי למטרה להתעמק בחוק להכיר אותו היטב. לא רציתי שהלקוחות שלי ורואי חשבון בלשכת רואי חשבון במסגרת ההתנדבות שלי בהמשך הדרך, ירגישו את תחושת חוסר האונים שחוויתי. רציתי שכל מי שמתנהל בעזרתי עם הביטוח הלאומי ירגיש שהוא מכובד, שרוצים לשמוע אותו ושרוצים להעניק לו את הזכויות, כמו היחס שאני קיבלתי בסופו של דבר”, היא מספרת.

“היום, אני מסייעת ומייצגת בתחומי הביטוח הלאומי כרואת חשבון, בהיבט המעמד הנכון, ראיית הזכויות העתידיות ומיצוי זכויות אלה. אני עובדת גם עם מעסיקים בכל סדרי גודל, מייצגת אותם ומדריכה אותם כיצד לעבוד נכון עם הביטוח הלאומי לחיסכון מבחינתם, ביחד עם שמירה על הזכויות של העובדים. נוסף על הייעוץ האישי אני מרצה על החוק לבעלי מקצוע בתחום ומלמדת אותו באקדמיה. חשוב לי לתרום מהידע הרב שלי לרואי החשבון, כיו”ר ועדת הקשר הארצית של לשכת רואי חשבון עם הביטוח הלאומי. בנוסף, אני פעילה בחקיקה בתחום הביטוח הלאומי כנציגת הלשכה בכנסת”. 

התמחות נוספת של רו”ח צח-גלרט היא בהדרכת תושבי ישראל שנמצאים ברילוקיישן ובמעברים מקצועיים ואישיים בין מדינות. במסגרת השירות שהיא מעניקה להם, היא מספקת ייעוץ והדרכה בנושא הביטוח הלאומי ומשמשת כגשר לביטוח הלאומי גם למי שנמצאים בחו”ל. “חשוב לי להחזיר את השקט הנפשי ללקוחות שלי, הנמצאים לפעמים מעבר לים, מתכננים לצאת לחו”ל או שוקלים לחזור ארצה ומתמודדים עם שאלות לגבי הביטוח הלאומי. אני שם כדי ללוות אותם, לפשט את המושגים בחוק הביטוח הלאומי ולמנוע סטרס וחוסר אונים”.

אורנה צח

בין גוף ונפש, בין סטרס וביטוח לאומי

לצד הניסיון האקדמי והמקצועי הרב שצברה בתחומי הביטוח הלאומי וראיית החשבון בכלל, בחרה צח-גלרט לשלב בעבודתה תחומי ידע נוספים, המתבססים על רפואה טבעית וכלים שונים להפחתת סטרס. בין היתר, היא בעלת תואר ד”ר Ph.d ברפואה טבעית מאוניברסיטת קליפורניה בארצות הברית ובוגרת לימודים והשתלמויות מקצועיות בשיטות שונות, ביניהן פסיכותרפיה הוליסטית בשיטת ד”ר חיים אורון, יסודות הרפואה הסינית, שיטת אייפק, תכונות הקריסטלים, שיטת דייל קרנגי העוסקת ביחסי אנוש, שיטת סילבה, תטא הילינג, שטיפה אנרגטית בשיטת ד”ר נאדר בוטו, דמיון מודרך, תזונה נכונה ועוד.

“השליחות שלי היא השילוב בין הביטוח הלאומי להתמודדות עם סטרס. עסקתי בנושא הביטוח הלאומי במשך שנים, אבל הרגשתי שחסר לי משהו. רציתי להביא לכדי ביטוי את החיבור של הייעוץ המקצועי לאדם, למשפחתו ולסביבה שלו”.

“אחד המקרים המיוחדים בהם טיפלתי היה סיפורה של אלמנה שבעלה נרצח ונותרה לבדה. היא חיפשה את מקורות העזרה שלה ובין היתר, את הזכויות המגיעות לה מהביטוח הלאומי”, היא מספרת.

“לאחר תהליך ליווי שבמהלכו הוכחנו לביטוח לאומי שבעלה נרצח תוך כדי ועקב העבודה והיא קבלה סכומי כסף ניכרים שמסייעים לה להמשיך בחייה, שאלתי אותה מה החלום שלה. היא סיפרה לי שחלומה הוא לעסוק באמנות. הכסף הזה עזר לה להגשים חלומות ולבחור בחיים טובים על אף המשבר שחוותה”.

“הבנתי מההתנסות הזו ומפגישות רבות נוספות, שאנחנו כרואי חשבון צריכים לתת ייעוץ הוליסטי, שלם, שרואה גם את האדם”, מוסיפה צח-גלרט.

“חשוב להבין מהו סטרס”, היא מסבירה. “הסטרס מתחיל מהמנגנון שמגן עלינו ומציל אותנו מסכנות. האוטומט שלנו עובד במהירות הבזק, ומחליט אם נקפא, נברח או נילחם, בדיוק כמו האיילה שפוגשת את האריה בסוואנה ובורחת בדהרה”, היא מסבירה. “אך האוטומט אינו מבדיל בין האריה האמיתי לאריה הדמיוני, שיכול להיות גם מכתב מהביטוח הלאומי שיוצר מחשבה מלחיצה”.

התוצאה של מנגנון ההגנה משתקפת בפעולות המוכרות כל כך שכולנו נוטים לעשות מול הביטוח הלאומי, ושרו”ח צח-גלרט מסייעת להתגבר עליהן. “אדם שפוגש את הביטוח הלאומי, בין אם הוא חי בישראל או נמצא מעבר לים ומתמודד עם שאלות לגבי החוק, יכול להתעצבן, לכעוס או לברוח ולא לעשות כלום”, היא אומרת. “זה הסטרס וכאן חשוב התפקיד של רואה החשבון, שמבין את המצב ויודע להסביר את החוק, להדריך ולתת שקט נפשי”.

בימים אלה רו”ח צח-גלרט שוקדת על כתיבת ספר שמטרתו להנגיש את שפת הביטוח הלאומי בקלות ובפשטות לאנשי מקצוע שעוסקים בתחומי הביטוח הלאומי (כמו רואי חשבון, יועצי מס, חשבי שכר, עורכי דין, מנהלי כספים, גזברים, מתכננים פיננסיים, יועצים פנסיוניים ויועצים לכלכלת משפחה וסטודנטים בתחומים אלה), ומארגנת גם השתלמות בנושא בלשכת רואי חשבון בשיתוף עם הביטוח הלאומי.

Ornazachcpa@gmail.com

http://www.ornazach.co.il

 

לימור וינשטיין
המגזין

לימור וינשטיין – הגרסה הטובה ביותר שלה

לימור וינשטיין, פסיכולוגית, פסיכותרפיסטית ומומחית בינלאומית לטיפול בהפרעות אכילה, הקימה לפני שנתיים אתWellness Partners  Bespoke, מרכז טיפולים יוקרתי במרכז ניו יורק. אחרי שסבלה בעצמה מאנורקסיה ובולימיה וחקרה את השלבים שסייעו לה להחלים, פיתחה שיטה ייחודית לאימון וליווי מתבגרים והורים. “רציתי לעזור לאנשים להיות במקום יותר טוב בחיים שלהם”

קראי עוד »
אורנה צח
המגזין

אורנה צח – לא בוחרת באוטומט

כשהייתה אמא צעירה, פגשה אורנה צח-גלרט, רואת חשבון בכירה ובעלת משרד רו”ח וחברה לייעוץ ולייצוג בתחומי הביטוח הלאומי, את הסטרס שיוצר חוסר הבהירות הטמון במושגים הקשורים לביטוח הלאומי ובדרכי הפעולה שלו. מאז, התמחתה ויצרה גישה משלה המשלבת בין הייצוג בביטוח הלאומי לליווי הוליסטי ורגשי, גם עבור מי שנמצאים מעבר לים.

קראי עוד »
פזית לויתן
המגזין

פזית לויתן – עופי על עצמך: טור אישי על מנהיגות נשית

במחקר שלה בחרה ד”ר פזית לויתן להתמקד בנשים מנהיגות בארגונים ובעמותות, אבל דווקא הדרך הפרטית שלה אל הדוקטורט הפכה למחקר פרטי על התכונות, הבחירות והערכים שהפכו אותה למנהיגה בתחומה. בטור אישי ואותנטי, במיוחד למגזין אורקה, היא משתפת בתובנות שליקטה בדרך.

קראי עוד »
חגית זיו
המגזין

חגית זיו – “לתת זה לקבל”

את הכתבה על חגית זיו, סמנכ”לית אסטרטגיה ותקשורת שיווקית של אורקה ואחת הדמויות שהכי מזוהות עם הארגון, היה לי חשוב לכתוב בעצמי על מנת שתכירו את העוצמות המיוחדות שיש בה. חגית, המתגוררת בטורונטו, מלווה אותי בשנים האחרונות עוד מהימים שאורקה הייתה רעיון בלבד. יצאנו לדרך ביחד. היום, היא שותפה מלאה להפיכת הארגון שלנו לרשת הנשית העסקית הגדולה ביותר בעולם לנשים ישראליות מכל רחבי הגלובוס.
כל מי שמכיר אותה מעיד עליה שהיא יצירתית, מוכשרת, נדיבה, חכמה, בעלת תובנות עמוקות ובוחרת להסתכל תמיד על הצדדים החיוביים בכל סיטואציה. מעטים מכירים את הסיפור האישי שמסתתר מאחורי החיוך הנצחי שלה.

קראי עוד »
גלית טוקר
המגזין

גלית טוקר – מסובבת את גלגלי החיים

ההתפתחות המקצועית של גלית טוקר, עורכת דין ומומחית להשקעות בנדל”ן, מוכיחה איך נחישות, תשוקה ללימודים ומודעות לעצמאות כלכלית יכולים לשנות את התנאים ולהפוך אמא בת 20 ליזמית שלא מפסיקה לצמוח ולגדול בזכות עצמה, גם שנים אחר כך.

קראי עוד »
הגר ליפא
המגזין

הגר ליפה – לחלום, להעז, להעביר את זה הלאה

כשהגר ליפא ובן זוגה החליטו לעבור לאוסטרליה, היא ארזה את האמביציה האדירה שבאה לידי ביטוי בכל צעד בדרך שלה, את הניסיון שלה בראיית חשבון ופיננסים ואת כל החלומות שסימנה לעתיד וירדה לדאון אנדר. כשהגיעה לשם גילתה שהדרך ממש לא סלולה עבורה ושהיא צריכה לסלול אותה לעצמה. כך התחיל המסע שלה ושל “קבוצת לינדן”, החברה הבינלאומית שהקימה.

קראי עוד »