אורנה צח

אורנה צח – לא בוחרת באוטומט

כשהייתה אמא צעירה, פגשה אורנה צח-גלרט, רואת חשבון בכירה ובעלת משרד רו”ח וחברה לייעוץ ולייצוג בתחומי הביטוח הלאומי, את הסטרס שיוצר חוסר הבהירות הטמון במושגים הקשורים לביטוח הלאומי ובדרכי הפעולה שלו. מאז, התמחתה ויצרה גישה משלה המשלבת בין הייצוג בביטוח הלאומי לליווי הוליסטי ורגשי, גם עבור מי שנמצאים מעבר לים.

בשנת 1989 ואחרי לידה, בדקה רו”ח אורנה צח-גלרט, את התשלומים שקיבלה במסגרת דמי הלידה והתקשרה לפקידה בסניף הביטוח הלאומי בעירה. הטלפון ההוא, יחד עם מה שאירע אחר כך, פקחו את עיניה והובילו אותה אל הייעוד שלה. ייעוד שהפך לשליחות גדולה.

“אני מתקשרת לפקידה ומספרת לה ששילמו לי לפי הבנתי יותר מדי. לא יכולתי לישון בלילה. אני מבקשת ממנה להחזיר את הכסף, או שהיא תסביר לי את החוק ומבקשת ממנה לשלוח אלי בפקס צילום של הסעיף בחוק. התשובה שלה הייתה שהתשלום תקין והיא לא יכולה לשלוח אלי בפקס את החוק, כי הוא סודי”, היא מספרת. “הבנתי אז שאם הוא סודי לי, הוא סודי לכל רואי החשבון”.

צח-גלרט, רואת חשבון, בעלת משרד רו”ח אורנה צח שפועל משנת 1984 ובעלת חברת אורנה צח בע”מ לייעוץ, ייצוג, הדרכה ופתרונות בתחומי הביטוח הלאומי זוכרת את החוויה כמטלטלת, אותו רגע מוכר של חוסר אונים וסטרס, שרבים כל כך מכירים מתוך חוויות ההתמודדות שלהם עם הביטוח הלאומי. רק שאצל אורנה האירוע המשיך אצל מנהל התחום והשירות המעולה שקיבלה ממנו שינה לטובה את הגישה שלה לביטוח הלאומי.

“שמתי לי למטרה להתעמק בחוק להכיר אותו היטב. לא רציתי שהלקוחות שלי ורואי חשבון בלשכת רואי חשבון במסגרת ההתנדבות שלי בהמשך הדרך, ירגישו את תחושת חוסר האונים שחוויתי. רציתי שכל מי שמתנהל בעזרתי עם הביטוח הלאומי ירגיש שהוא מכובד, שרוצים לשמוע אותו ושרוצים להעניק לו את הזכויות, כמו היחס שאני קיבלתי בסופו של דבר”, היא מספרת.

“היום, אני מסייעת ומייצגת בתחומי הביטוח הלאומי כרואת חשבון, בהיבט המעמד הנכון, ראיית הזכויות העתידיות ומיצוי זכויות אלה. אני עובדת גם עם מעסיקים בכל סדרי גודל, מייצגת אותם ומדריכה אותם כיצד לעבוד נכון עם הביטוח הלאומי לחיסכון מבחינתם, ביחד עם שמירה על הזכויות של העובדים. נוסף על הייעוץ האישי אני מרצה על החוק לבעלי מקצוע בתחום ומלמדת אותו באקדמיה. חשוב לי לתרום מהידע הרב שלי לרואי החשבון, כיו”ר ועדת הקשר הארצית של לשכת רואי חשבון עם הביטוח הלאומי. בנוסף, אני פעילה בחקיקה בתחום הביטוח הלאומי כנציגת הלשכה בכנסת”. 

התמחות נוספת של רו”ח צח-גלרט היא בהדרכת תושבי ישראל שנמצאים ברילוקיישן ובמעברים מקצועיים ואישיים בין מדינות. במסגרת השירות שהיא מעניקה להם, היא מספקת ייעוץ והדרכה בנושא הביטוח הלאומי ומשמשת כגשר לביטוח הלאומי גם למי שנמצאים בחו”ל. “חשוב לי להחזיר את השקט הנפשי ללקוחות שלי, הנמצאים לפעמים מעבר לים, מתכננים לצאת לחו”ל או שוקלים לחזור ארצה ומתמודדים עם שאלות לגבי הביטוח הלאומי. אני שם כדי ללוות אותם, לפשט את המושגים בחוק הביטוח הלאומי ולמנוע סטרס וחוסר אונים”.

אורנה צח

בין גוף ונפש, בין סטרס וביטוח לאומי

לצד הניסיון האקדמי והמקצועי הרב שצברה בתחומי הביטוח הלאומי וראיית החשבון בכלל, בחרה צח-גלרט לשלב בעבודתה תחומי ידע נוספים, המתבססים על רפואה טבעית וכלים שונים להפחתת סטרס. בין היתר, היא בעלת תואר ד”ר Ph.d ברפואה טבעית מאוניברסיטת קליפורניה בארצות הברית ובוגרת לימודים והשתלמויות מקצועיות בשיטות שונות, ביניהן פסיכותרפיה הוליסטית בשיטת ד”ר חיים אורון, יסודות הרפואה הסינית, שיטת אייפק, תכונות הקריסטלים, שיטת דייל קרנגי העוסקת ביחסי אנוש, שיטת סילבה, תטא הילינג, שטיפה אנרגטית בשיטת ד”ר נאדר בוטו, דמיון מודרך, תזונה נכונה ועוד.

“השליחות שלי היא השילוב בין הביטוח הלאומי להתמודדות עם סטרס. עסקתי בנושא הביטוח הלאומי במשך שנים, אבל הרגשתי שחסר לי משהו. רציתי להביא לכדי ביטוי את החיבור של הייעוץ המקצועי לאדם, למשפחתו ולסביבה שלו”.

“אחד המקרים המיוחדים בהם טיפלתי היה סיפורה של אלמנה שבעלה נרצח ונותרה לבדה. היא חיפשה את מקורות העזרה שלה ובין היתר, את הזכויות המגיעות לה מהביטוח הלאומי”, היא מספרת.

“לאחר תהליך ליווי שבמהלכו הוכחנו לביטוח לאומי שבעלה נרצח תוך כדי ועקב העבודה והיא קבלה סכומי כסף ניכרים שמסייעים לה להמשיך בחייה, שאלתי אותה מה החלום שלה. היא סיפרה לי שחלומה הוא לעסוק באמנות. הכסף הזה עזר לה להגשים חלומות ולבחור בחיים טובים על אף המשבר שחוותה”.

“הבנתי מההתנסות הזו ומפגישות רבות נוספות, שאנחנו כרואי חשבון צריכים לתת ייעוץ הוליסטי, שלם, שרואה גם את האדם”, מוסיפה צח-גלרט.

“חשוב להבין מהו סטרס”, היא מסבירה. “הסטרס מתחיל מהמנגנון שמגן עלינו ומציל אותנו מסכנות. האוטומט שלנו עובד במהירות הבזק, ומחליט אם נקפא, נברח או נילחם, בדיוק כמו האיילה שפוגשת את האריה בסוואנה ובורחת בדהרה”, היא מסבירה. “אך האוטומט אינו מבדיל בין האריה האמיתי לאריה הדמיוני, שיכול להיות גם מכתב מהביטוח הלאומי שיוצר מחשבה מלחיצה”.

התוצאה של מנגנון ההגנה משתקפת בפעולות המוכרות כל כך שכולנו נוטים לעשות מול הביטוח הלאומי, ושרו”ח צח-גלרט מסייעת להתגבר עליהן. “אדם שפוגש את הביטוח הלאומי, בין אם הוא חי בישראל או נמצא מעבר לים ומתמודד עם שאלות לגבי החוק, יכול להתעצבן, לכעוס או לברוח ולא לעשות כלום”, היא אומרת. “זה הסטרס וכאן חשוב התפקיד של רואה החשבון, שמבין את המצב ויודע להסביר את החוק, להדריך ולתת שקט נפשי”.

בימים אלה רו”ח צח-גלרט שוקדת על כתיבת ספר שמטרתו להנגיש את שפת הביטוח הלאומי בקלות ובפשטות לאנשי מקצוע שעוסקים בתחומי הביטוח הלאומי (כמו רואי חשבון, יועצי מס, חשבי שכר, עורכי דין, מנהלי כספים, גזברים, מתכננים פיננסיים, יועצים פנסיוניים ויועצים לכלכלת משפחה וסטודנטים בתחומים אלה), ומארגנת גם השתלמות בנושא בלשכת רואי חשבון בשיתוף עם הביטוח הלאומי.

Ornazachcpa@gmail.com

http://www.ornazach.co.il

 

נועה סטרלינג
המגזין

נועה סטרלינג – דבר העורכת

מאז שהפכתי לכותבת ועורכת עצמאית ולבעלת עסק משלי התמקדתי במפגשים עם נשים שעושות, יוזמות, יוצרות דברים נפלאים ורוצות לספר על כך. ידעתי על בשרי שמאחורי הסיפורים שאנחנו מציגות לעולם מסתתרת דרך פתלתלה ועמוסה באתגרים ושיעורים.

קראי עוד »
ניצה לוי
המגזין

ניצה לוי – גשר לדרום אמריקה

ניצה לוי מחברת בין חברות ישראליות ובין השוק הדרום אמריקאי המקומי ומקדמת פרויקטים שיוצרים גשר בין שני העולמות. העשייה החברתית שלה, שבראשה נושא קידום הנשים במקסיקו ובדרום אמריקה, מאפשרת לנשים לצמוח ולהצמיח, לגדל ולגדול ולעמוד בזכות עצמן אחרי שנים של דיכוי

קראי עוד »
המגזין

איילה רייטר – אלוהי הפרטים הקטנים: אילה רייטר יוצרת תכשיטי יוקרה בהתאמה אישית

אחרי שהייתה מחנכת בבית ספר ובעקבות מעבר לקנדה לפני שנים, חזרה אילה רייטר לאהבתה הראשונה – יצירה ואמנות. בסטודיו שלה בטורונטו היא מעצבת עבור נשים בכל רחבי העולם תכשיטי בוטיק מאבני חן, שכל אחד מהם מותאם באופן פרטני לאישה שתענוד אותו. “אני מאמינה שכל יצירה שלי מאפשרת לאישה את המרחב להיות הגרסה הכי טובה של עצמה”
למעלה מ-25 שנים עוסקת אילה רייטר, יוצרת ובעלת המותג הבינלאומי היוקרתי Ayala Raiter Jewelry Couture בעיצוב תכשיטים המשלבים בין אבני חן וחומרים שונים. רייטר, שמתגוררת מזה 20 שנים בטורונטו אבל תכשיטיה נמכרים ומוכרים בכל רחבי העולם, מעצבת יצירות מקוריות חד פעמיות, אשר מיוצרות במהדורה מוגבלת.

קראי עוד »
המגזין

שרה ארבל – לגזור ולשמור

שאלנו את שרה ארבל, המאמנת הבכירה בארץ ובעולם, על כמה מהנושאים המעסיקים היום את הנשים שאנחנו פוגשות בתוך קהילת אורקה. על מנהיגות נשית, שוויון מגדרי, אותנטיות ועצמאות כלכלית – במילים שלה. 

קראי עוד »
אופירה עזריאלי
המגזין

אופירה עזריאלי – פירורים של זיכרון ויסודות של הנצחה

במשך 20 שנה הייתה אופירה עזריאלי בעלת משרד יחסי ציבור מהמובילים בישראל. ספרה “פירורים של חום” היה יריית הפתיחה לפעילות בתחום הנצחת השואה. “עבורי, הנצחת השואה והעברת המסר שחייבים להעלות את הנושא לשיח בכל פעם מחדש, היא שליחות חיי”

קראי עוד »
גוסטי יהושע ברוורמן
המגזין

גוסטי יהושע ברוורמן – פורצת דרך

גוסטי יהושע ברוורמן, חברת הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית וראשת המחלקה לארגון וקשר עם ישראלים בתפוצות, מגיעה לבמה המרכזית של כנס “נשים מובילות עתיד חדש” כדי לספר על הדרך שלה וגם על שיתופי הפעולה שהיא רוצה ליזום במסגרת תפקידה. “נשים פורצות דרך בכל העולמות, גם הפוליטי שבו אני נמצאת, גם הערכי שבחרתי להיות בו וגם לטובת הדור הבא. המסר הזה חשוב לי”

קראי עוד »