איילה רייטר – אלוהי הפרטים הקטנים: אילה רייטר יוצרת תכשיטי יוקרה בהתאמה אישית

אחרי שהייתה מחנכת בבית ספר ובעקבות מעבר לקנדה לפני שנים, חזרה אילה רייטר לאהבתה הראשונה – יצירה ואמנות. בסטודיו שלה בטורונטו היא מעצבת עבור נשים בכל רחבי העולם תכשיטי בוטיק מאבני חן, שכל אחד מהם מותאם באופן פרטני לאישה שתענוד אותו. “אני מאמינה שכל יצירה שלי מאפשרת לאישה את המרחב להיות הגרסה הכי טובה של עצמה”
למעלה מ-25 שנים עוסקת אילה רייטר, יוצרת ובעלת המותג הבינלאומי היוקרתי Ayala Raiter Jewelry Couture בעיצוב תכשיטים המשלבים בין אבני חן וחומרים שונים. רייטר, שמתגוררת מזה 20 שנים בטורונטו אבל תכשיטיה נמכרים ומוכרים בכל רחבי העולם, מעצבת יצירות מקוריות חד פעמיות, אשר מיוצרות במהדורה מוגבלת.

רייטר, נשואה ואם לשלושה ילדים, גדלה בחיפה לאמא ציירת עם חיבה מיוחדת לעיצוב וטיפוח הבית ולאבא יזם ואיש עסקים. “שמעתי בבית מהוריי שאי אפשר באמת להתפרנס מאמנות”, היא מספרת, “הוריי כיוונו אותי למסלול שמבטיח יציבות. שירתתי ביחידת 8200 ומשם המשכתי ללימודי עבודה סוציאלית, הוצאתי תעודת הוראה ועבדתי כמחנכת בבית ספר”.
“האהבה לעיצוב ואמנות לא עזבה אותי גם כשעבדתי כמחנכת”, היא מוסיפה. “כשעברנו לקנדה הרגשתי שזו הזדמנות להגשים חלום. מהר מאד גיליתי שיש כאן כבוד והערכה ליצירה ייחודית בעבודת יד, פתיחות לאמנות המושפעת מתרבויות וחומרים שונים, גלריות ובוטיקים שמעניקים המון השראה”.

משחק של טקסטורה, צבע וחומר

“בשנים הראשונות, שילבתי בין עיצוב חפצים לבית ותכשיטים”, מספרת רייטר, “הבנתי שאני נמשכת לשילוב בין חומרים ומקבלת השראה מטקסטורות, שילובי צבעים, חיבורים בין חומרים מעולמות שונים – החלטתי להתמקד בתכשיטים שכל אחד מהם הוא ביטוי לאהבה הזו. בעיניי התכשיט הנכון והמדויק הוא כמו איפור לפנים ויכול להבליט את הנתונים הטבעיים של כל אישה ולהעניק למראה שלה עוד עומק, יופי וברק”.
הסטודיו של רייטר ממוקם בטורונטו, בשכונת ריצ'מונד היל. הוא פתוח לנשים המגיעות לבחור לעצמן תכשיט בהתאמה אישית, שהוא יצירה המחוברת אל המהות שלהן. נשים מכל רחבי העולם פוגשות את היצירות של רייטר במפגשים דרך הזום, בהם היא לומדת עליהן ויוצרת עבורן תכשיט ייחודי. רייטר מאפשרת לכל אחת לבחור את הצבעים, החומרים, האורך והגודל של התכשיט, כמו גם את הסמלים המיוחדים שהיא משלבת ביצירות שלה. באתר של רייטר יכולות נשים מכל רחבי העולם להכיר את התכשיטים, להתעדכן בקולקציות חדשות ולרכוש מיצירותיה.
“אני מאמינה שכל יצירה שלי מאפשרת לאישה את המרחב להיות הגרסה הכי טובה של עצמה, אני שואפת להעניק לכל אישה בטחון כדי שתאמין בעצמה וביכולותיה. התכשיט הוא כלי להאיר את היופי של האישה באמצעות צבע, צורה ורובד אנרגטי”, היא מספרת, “על פי הגמולוגיה, לכל אבן יש אנרגיה שונה. הנשים שמגיעות אליי בוחרות אבנים שהן מתחברות אליהן ומסייעות להן להשיג שלווה ואיזון פנימי”.

איילה רייטר

אנרגיה בלתי פוסקת של יצירה ועשייה

במהלך השנים ולצד המפגשים עם נשים בסטודיו הפרטי שלה ודרך הזום, יצרה רייטר חיבורים ושיתופי פעולה בין נשים בקהילה הישראלית בטורונטו. בין היתר הקימה גלריה שבה התקיימו תערוכות אמנות של אמניות מכל העולם, הרצאות ואירועים לנשים, שבמהלכם נרקמו שיתופי פעולה עסקיים וחבריים בין הנשים בקהילה.
“הבנתי שגם לדברים שאני עושה מתוך הנאה וצורך ביצירה יש משמעות חזקה של חיבורים והעצמה נשית. אני חושבת נשים מועצמות מחיבורים ופעילויות כאלו ומקבלות חשק, אומץ ובטחון ללכת בדרכן המקצועית כבעלות עיסוק ולהציג את זה בפני העולם”.
כמי שחיה ויוצרת מחוץ לישראל כל כך הרבה שנים, מה היית מספרת לאישה שזה עתה נחתה בקנדה או ארצות הברית ורוצה לפתח את העסק שלה וליצור משהו ייחודי לה?
“הייתי מציעה לה ללמוד את השטח, אבל לא לאבד בתוכו את הייחודיות שבה. מצד אחד, ללמוד את המשחק של המקום החדש אליו את מגיעה ומצד שני להיות כמו מים, לזרום ולנוע קדימה.
עצה נוספת שהייתי נותנת לה הוא למצוא קהילה, לפתח את הקשרים ולהקיף את עצמה במורות ומורי דרך ומומחים בתחומיהם שיכולים להציע חיזוק ועצה טובה. בעלי, שהוא מומחה בתחום של שיווק וחשיבה יצירתית, הוא השראה גדולה עבורי ומקור ידע ותמיכה גדול. הוא תמיד מספק לי כתף ועצה טובה”, היא מספרת.
“גם הדור הצעיר שלנו הוא דור של יוצרים ויזמים, שאפשר לשאוב מהם לא מעט השראה. הם מכירים את הכלים הטכנולוגיים הרבה יותר טוב מאיתנו. אני לומדת כל הזמן מילדיי, בתי הבכורה שהיא בלוגרית אופנה באינסטגרם עם מאות אלפי עוקבים ובוגרת בית ספר למנהל עסקים היא הכתובת שלי ללמוד כל מה שאני צריכה על המדיה.
בתי האמצעית שלומדת רפואה מלמדת אותי ללמוד, לחקור ולהעמיק כל הזמן – גם ביצירה שלי וגם במה שאני רואה מסביב. גם היא פתחה בלוג באינסטגרם שבו היא מדברת על לייפסטייל בריא ויש לה עשרות אלפי עוקבים. הבן הקטן שלי מלמד אותי להירגע, לנשום ולדאוג פחות. תמיד צריך לזכור שיש מסביבנו קהילה ואנשים שיכולים לתמוך, ללמד ולתת לנו השראה להמשיך ליצור”.

במבט לעתיד, על מה את עובדת היום?

“שילוב בין חומרים שונים זו ההשראה הכי גדולה שלי והיא נכונה מבחינתי לכל תחום עיצוב. אני ממשיכה להתפתח ולחקור חומרים נוספים ואפשרויות עיצוב נוספות. בימים אלו אני עובדת על פיתוח ליין מיוחד של בגדים שגם הם על פי העיקרון של שילובי חומרים וטקסטורות”.

לאתר של אילה רייטר:
https://ayalaraiter.com

עטליה אוברמן
המגזין

עטליה אוברמן – מסדרת את הפאזל מחדש

אחרי שחוותה גירושין שאילצו אותה לקום ולהתבונן על כל תחומי חייה, הקימה עטליה אוברמן את “אניתיאה”, מרכז המלווה נשים בתהליכי שינוי אישיים, כלכליים ומקצועיים ומספק להן מעטפת רחבה ותומכת. “רציתי להקים מקום שבו האישה היא המרכז. מקשיבים לה, בוחנים איתה מה היא צריכה כדי לצאת לדרך ולהביא למקום אחד את כל מי שיתאים ללוות אותה”

קראי עוד »
גליה סרנר
המגזין

גליה סרנר – גשר לישראל וממנה

“כנס אורקה מהווה בעיני ציון דרך ערכי בעשייה שלנו למען הקהילה הישראלית בטורונטו”, אומרת גליה סרנר,  מנהלת הפרויקט לפיתוח הקהילה הישראלית בטורונטו, מנהלת הפרויקט לפיתוח הקהילה הישראלית במרכז פרוסמן JCC ובמרכז שוורץ רייזמן. היא מפקחת על בית ספר כחול לבן שנותן מענה לילדים בקהילה היהודית בעיר, חוקרת אוכל ובעלת העסק וGalyaLoveFood.

קראי עוד »
רינת סנג
המגזין

רינת סנג – זרה לא תבין זאת

רינת סניג, פסיכולוגית, קואצ’רית, מנחת סדנאות ומטפלת ב-NLP, חוותה על בשרה את הקשיים שמביא איתו הרילוקיישן והחליטה ללוות משפחות בדרך ליציבות בארץ חדשה. אחרי ששתי בנותיה עזבו את קנדה וחזרו לישראל, יזמה מיזם חדש המציע תמיכה להורים בצפון אמריקה, המתמודדים עם ריחוק גיאוגרפי מילדיהם, בנוסף לסדנה המתמקדת בהורי חיילים בודדים.

קראי עוד »
מירית בן נון
המגזין

מירית בן נון – חלום משלה

מירית בן נון מציירת נשים מצליחות, מנהיגות וחולמות שלכולן מקום משלהן, שהקימו בשתי ידיהן. את סיפוריהן היא יוצקת אל תוך יצירותיה שמוצגות בתערוכות בארץ ובעולם ומציגות כתב יד אמנותי ייחודי לה, עם צבעוניות עשירה ו”שעטנז תרבותי” מרתק

קראי עוד »
חגית זהבי
המגזין

חגית זהבי – מבית יעקב למגדל יוקרה ברמת גן

חגית זהבי, מנכ”לית חברת אוליאנדר, עזבה את הבית בגיל 17.5 ויצאה למסע למידה ארוך שסלל את דרכה  אל מרכז העשייה של עולם הנדל”ן היום בישראל. בראיון היא מספרת על הדברים שסייעו לה להתקדם בתוך ענף שעדיין אוחז ברוב גברי ולהפוך למנהיגה בתחומה, על תקופת הקורונה שהציבה אתגר עסקי ואישי משמעותי וגם על העתיד

קראי עוד »