שרה ארבל – לגזור ולשמור

שאלנו את שרה ארבל, המאמנת הבכירה בארץ ובעולם, על כמה מהנושאים המעסיקים היום את הנשים שאנחנו פוגשות בתוך קהילת אורקה. על מנהיגות נשית, שוויון מגדרי, אותנטיות ועצמאות כלכלית – במילים שלה. 

שרה ארבל נחשבת כיום למאמנת הבכירה בארץ ובעולם. היא אוחזת בידיה ניסיון בן עשרות שנים בעולם האימון ובליווי אסטרטגי של מנהלים ודירקטוריונים בחברות מובילות גלובלית ולוקאלית. היא נמנית עם מיעוט קטן של מאמנים בעולם האוחז בתואר MASTER CERTIFIED COACH. בנוסף, שרה היא חלק מהפקולטה של צוות מרצים בארגון המוביל בעולם להכשרת מאמנים מכל קצוות תבל.

בכנס “נשים מובילות עתיד חדש” בטורונטו מדברת ארבל על אסטרטגיה ועד כמה היא משמעותית בתוך עולם העסקים, היזמות והניהול. שאלנו אותה מהי דעתה על כמה מהנושאים המדוברים יותר בקהילת “אורקה” ואיך היא מתייחסת אליהם מנקודת מבטה הייחודית ורבת הניסיון.

על מנהיגות נשית

“אני חושבת שעצם האבחנה בין מנהיגות גברית לנשית אינה נכונה. ההיסטוריה מלאה במנהיגות גברית, בתקופות החשוכות לנשים לא היה מקום שוויוני. הדבר אינו תואם את המציאות שלנו היום. בשנות השישים צעדתי ברחובות קנדה וארה”ב למען האמנציפציה של האישה. העולם מאז התקדם ועלינו להתייחס לכך. אסור לנו לקבע את הקיפוח ההיסטורי. עלינו לראות את עצמנו מנהיגות שוויוניות ולהיאבק על כך מול גברים באופן אמיץ ושוויוני, ממקום שאנו “ראויות” ולא ש”מגיע לנו”. שום דבר לא מגיע לנו, אם לא הרווחנו אותו ביושר.  אף אחד לא אמור לאשר לנו כלום, עלינו לקחת את זה, רק אם אנחנו יודעות מה לעשות עם זה. נשים ראויות, יזמיות, יוזמות גם מנהיגות!  מנהיגות היא מיזם לכל דבר.” 

על שוויון מגדרי

“כשאנחנו מדברות על שוויון עלינו קודם לתפוס את עצמנו כראויות, כשוות זכויות, שוות פוטנציאל, שוות כוחות, שוות חכמה, ידע, ניסיון ועוד. “תכריזי על עצמך! ואחר כך, צאי להשלים ידע, ללמוד, להכשיר, לפתח. צאי ועשי זאת למען אותה מטרה שהצבת לעצמך, אבל רק ביוזמתך ובחירתך.

הפרדוקס הוא שלנשים רבות אין בעיה לדרוש מעצמן – למען האחר! למען האחר היא שוברת קירות ומזיזה הרים, מובילה להצלחות את הארגון, החברה והעסק. נשים מובילות מהלכים טקטוניים למען אחרים ואז הן חוזרות הביתה לדמות האחרת שלהן.

הן מפתחות קריירות מפוארות, בו זמנית מגדלות ילדים, מארחות בסופי שבוע את ההורים שלו ושלה, מג‘נגלות כמו לוליינית בין כל מגרשי המשחק של החיים. היכולות האלה, הכישרון הזה, הכוחות והאינטליגנציה הזו הן נכס המבדל בינן לבין הגבר עם יתרון יחסי ענק.

אני רוצה להריע לאותן יזמיות היודעות להקים יש – מאין – המממשות את החזון שלהן, מקימות עסקים ומיזמים, הופכות את עצמן למותגים ומפלסות דרך לנשים המאמצות אותן כמודל לחיקוי.

בעברי ניהלתי שלוש חברות. עבדו אצלי עשרות עובדים, ניהלתי משאים ומתנים עם חברות גדולות על פרויקטים ביטחוניים, חקלאיים וטכנולוגיים. נושא האמנציפציה היה טבוע בי עוד מהתקופה בה שרפתי את החזיות שלי. הייתי נכנסת לישיבת ההנהלה בה עשיתי פרזנטציה ללקוח שרציתי למכור לו את השירותים שלי, והייתי מכריזה  – “אני יותר יקרה מהמתחרים שלי, אבל אני גם יותר טובה”. בסוף קיבלתי את הפרויקטים האלו והם היו תמיד ממליצים עליי לאחרים.

יכול להיות שהעובדה שנאבקתי על שוויון ושחרור האישה בגיל צעיר, בהפגנות הסטודנטים שהתקיימו בשנות השישים בצפון אמריקה, הקנתה לי את הביטחון העצמי המרדני שבאופן מופגן הצהיר: “אני ראויה”, ” אני שווה”, ” אני דורשת על כך תגמול ראוי”.

שרה ארבל

על ישראלים מצליחים בעולם

אנחנו הישראלים הם עם אחר, עם שמעז. עם חצוף. עם שיודע לקחת סיכונים ויודע לנהל משברים ולחיות בכאוס. אנחנו עם של פתרונות, אימפרוביזציות ומיזמים. יחד עם זאת יש ביננו אנשי מחקר ומדע מן המובילים בעולם.

אנחנו הנשים חלק מן הגנום הזה, אנחנו הנשים חלק מהעם הזה, אנחנו ילדנו את העם הזה, אנחנו חינכנו וגידלנו והעברנו להם את חוכמתנו ואת האינטואיציות שלנו, את הידע והניסיון שלנו, אנחנו נשות התהילה והמורשת. עלינו לעמוד זקופות וגאות ולהרים את דגל האמונה שלנו בכוחות הטמונים בנו. 

על התפתחות עולם האימון

כולנו עוברים תהליך. גם בחיים וגם בקריירה, אנחנו מתפתחים ולומדים ומפתחים את הקריירה ומשקיעים. ככל שאנחנו מאמנים יותר ולומדים יותר בזכות הניסיון אנחנו מפתחים מתודולוגיות, פילוסופיות, גישות אימוניות שונות.

כיום, אנחנו עוברים שינויים רבים כבני אדם. שינויים אבולוציוניים. האנשים שעבדתי איתם בתחילת דרכי ובאים אליי אחרי שנים הם כבר לא אותם בני אדם. השפה משתנה, התקשורת משתנה, האנרגיות משתנות, האמונות משתנות, אנחנו בתהליך מואץ של האבולוציה האנושית שאני מקווה שהיא דוהרת למקום טוב”. 

ככל שאני עובדת עם יותר ויותר אנשים בתהליכי גיבוש ופיתוח, מלווה בפיתוח אסטרטגיות וקבלת החלטות ופוגשת כל הזמן סטרטאפים חדשים, אני לומדת יחד איתם ומתפתחת איתם כאישה וכמאמנת. 

על אותנטיות וחזרה לעצמנו

אנחנו חיות היום בעידן בו אנו עושות unlearning. אם אימצת כמה תכונות שלא פועלות לטובתך, שחררי, אל תיצמדי לפרדיגמות מיושנות שאינן משרתות אותך יותר.

הידע, התבונה והחוכמה שלנו נובעים מאותו המקום, מאותה באר שבה טמונים השורשים שלנו. הדבר העצוב אצל הרבה ישראלים הוא שיש דור שני לשואה שלא יודע מה יש בבאר הזאת. אין שורשים, כולם הוכחדו. זהו דור הנדרש להמציא את עצמו מחדש, לבנות שורשים. כשאת ממציאה את עצמך מחדש את לא עושה קופי פייסט לכלום. הכל אותנטי. 

על הצלחות וכישלונות

אני פוגשת נשים שמדברות על ההצלחות שלהן והן לפעמים מובכות. הן מרגישות ששיח על הצלחות משקף יהירות. אם הצלחת, הצלחת. הצלחה זה תוצאה של כישלונות, אין מה לעשות, אנחנו חייבים להיכשל כדי להצליח. הבעיה טמונה בנשים שנכשלות ומרימות ידיים, הן לא מאמינות בעצמן יותר ועוצרות. לאישה כזו אני אומרת – תמשיכי.

זה נורא חשוב מאיזה בית את באה, מי האמין בך, מי נשא אותך על כפיים. אנחנו צריכות להתחיל להגיד לילדות שלנו, לסטודנטיות שלנו, לנשים צעירות שאנחנו פוגשות – שהן יכולות. כל בן אדם זקוק למישהו שיאמין בו.

על עצמאות כלכלית

יש לי ערך אחד שהוא גבוה בחיים שלי – ערך החופש, העצמאות והחירות. זה מה שמנחה אותי, זה המצפן שלי. זאת מי שאני. סללתי לעצמי מסלול חיים שמכבד את הערך הזה. אני לא יודעת אחרת. היה בי דרייב. לא הכל נסלל עבורי, אבל התעקשתי על הערך הזה.

על העתיד שלה

החודש חגגתי את יום הולדתי ה – 75. אני אישה מאד סקרנית והרפתקנית. הייתי בהמון ארצות, פגשתי בהן תרבויות רבות ושונות. אני מרצה לסטודנטים מכל העולם, אוהבת מאד לגעת בשונות.  אני יוצאת למסעות במקומות לא קונבנציונליים, אוהבת לפגוש את האנשים בכפרים שלהם, עובדי האדמה, השורשיים שעדיין לא אימצו לעצמם את הזיוף והשקר של הקידמה. אני מאמינה שהטבע והאדם אחד הם ושם באזורי הטבע הוא מוצא גם את עצמו. 

רינת סנג
המגזין

רינת סנג – זרה לא תבין זאת

רינת סניג, פסיכולוגית, קואצ’רית, מנחת סדנאות ומטפלת ב-NLP, חוותה על בשרה את הקשיים שמביא איתו הרילוקיישן והחליטה ללוות משפחות בדרך ליציבות בארץ חדשה. אחרי ששתי בנותיה עזבו את קנדה וחזרו לישראל, יזמה מיזם חדש המציע תמיכה להורים בצפון אמריקה, המתמודדים עם ריחוק גיאוגרפי מילדיהם, בנוסף לסדנה המתמקדת בהורי חיילים בודדים.

קראי עוד »
אריאלה ינקלביץ
המגזין

אריאלה ינקלביץ – הרבה יותר מדייט מוצלח: איך מתחברים יחד מנהיגות נשית והחיפוש אחר זוגיות?

אריאלה ינקלביץ’, יזמית ובעלת עסק המתגוררת במיאמי, בילתה שלוש שנים בהתבוננות פנימה ואל העתיד שהיא מבקשת לעצמה, לפני שהתחתנה עם בן זוגה. סיפור החיפוש אחר הזוגיות המתאימה הפך להשראה למיזם עסקי חדש, בו היא מלווה נשים וגברים בדרך לזוגיות שמאפשרת גם צמיחה אישית

קראי עוד »
מירית בן נון
המגזין

מירית בן נון – חלום משלה

מירית בן נון מציירת נשים מצליחות, מנהיגות וחולמות שלכולן מקום משלהן, שהקימו בשתי ידיהן. את סיפוריהן היא יוצקת אל תוך יצירותיה שמוצגות בתערוכות בארץ ובעולם ומציגות כתב יד אמנותי ייחודי לה, עם צבעוניות עשירה ו”שעטנז תרבותי” מרתק

קראי עוד »
גוסטי יהושע ברוורמן
המגזין

גוסטי יהושע ברוורמן – פורצת דרך

גוסטי יהושע ברוורמן, חברת הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית וראשת המחלקה לארגון וקשר עם ישראלים בתפוצות, מגיעה לבמה המרכזית של כנס “נשים מובילות עתיד חדש” כדי לספר על הדרך שלה וגם על שיתופי הפעולה שהיא רוצה ליזום במסגרת תפקידה. “נשים פורצות דרך בכל העולמות, גם הפוליטי שבו אני נמצאת, גם הערכי שבחרתי להיות בו וגם לטובת הדור הבא. המסר הזה חשוב לי”

קראי עוד »
אופירה עזריאלי
המגזין

אופירה עזריאלי – פירורים של זיכרון ויסודות של הנצחה

במשך 20 שנה הייתה אופירה עזריאלי בעלת משרד יחסי ציבור מהמובילים בישראל. ספרה “פירורים של חום” היה יריית הפתיחה לפעילות בתחום הנצחת השואה. “עבורי, הנצחת השואה והעברת המסר שחייבים להעלות את הנושא לשיח בכל פעם מחדש, היא שליחות חיי”

קראי עוד »