נועה סטרלינג

נועה סטרלינג – דבר העורכת

מאז שהפכתי לכותבת ועורכת עצמאית ולבעלת עסק משלי התמקדתי במפגשים עם נשים שעושות, יוזמות, יוצרות דברים נפלאים ורוצות לספר על כך. ידעתי על בשרי שמאחורי הסיפורים שאנחנו מציגות לעולם מסתתרת דרך פתלתלה ועמוסה באתגרים ושיעורים.

אנחנו לומדות כל הזמן – לומדות לבחור במה שחשוב, לומדות להיכשל ולהביט על הכישלונות וללמוד מהם, לומדות שהחיים הם לא קו ישר אלא רוקדים בתוך גלים של תנועה, שכל הזמן מחייבים אותנו לעצור ולהתבונן מחדש. לא רק על הפעילות המקצועית שלנו, אלא גם על החיבור שלה לבית, למשפחה, לזוגיות.

גם אני, כמי שמלווה תהליכי כתיבה, כותבת ועורכת מגזינים, בלוגים, אתרים וספרים, גלשתי וטבעתי ועליתי מעל המים בתוך הגלים וכל הזמן למדתי. שמעתי הרבה קולות שאמרו לי לאן אני צריכה ללכת ואיך אני אמורה להנהיג בעולם הזה. הם הרחיקו אותי מהדברים שאני כל כך אוהבת לעשות.

שמעתי הרבה “צריכה” ושכחתי לא פעם את נטיית הלב והאינטואיציה ואת החיבור ביניהן ובין כל מה שלמדתי ונמצא שם, מאחורי התלתלים המקושטים כבר בשערות אפורות אחדות.

בשש השנים האחרונות גלשתי לפינות שבהן לא הרגשתי שלמה עם עצמי. רציתי להיות נטו במילים, בכתיבה, בעריכה, בעבודת התוכן, אבל הלכתי להרצות וללמד והרגשתי שם לא בבית. החיים הטוו משברים והתמודדויות ואני הלכתי עם מה שמתבקש ממני ולא עם מה שאני רוצה לעשות ובכך העמקתי את מרחק ביני ובין היכולת שלי להיות באמת מנהיגה בתחומי.

רק כאשר הבטתי פנימה ושאלתי את עצמי מה אני רוצה להיות ולעשות ואיזה חותם אני רוצה להותיר כאן, ראיתי מראה מוכר ומנחם. את אותה ילדה צעירה שאהבה לשמוע סיפורים של אחרים, לכתוב את שלה, לתעד ולשאול שאלות ולקחת טקסט ולסדר אותו כך שירגש אחרים.

בחודשים האחרונים, ניקיתי מתוך חיי את כל מה שהוא לא זה. התמקדתי בכתיבה, עריכה וליווי תהליכי כתיבה של ספרים ופרויקטים אחרים של תוכן. וכך, כשהייתי במקום הכי טבעי לי הגיעה אורלי כרמון והגיע הרעיון להקים את Orca Global Magazine – המגזין הבינלאומי של אורקה שזהו הגיליון הראשון שלו.

אנחנו על המפה

הכותרת של המגזין נשמעת גדולה ודרמטית: הנשים הישראליות המצליחות ביותר בעולם, כותרת שמתכתבת בדיוק רב עם מה שקורה בכנס אורקה הקרוב, “נשים מובילות עתיד חדש”, שיתקיים בטורונטו. מדובר בכותרות גדולות, אבל מאחוריהן מסתתרות הוכחות חותכות שזה בדיוק זה. סיפור אחר סיפור, אישה אחר אישה.

מתישהו במהלך החודש האחרון בעודי יושבת ועורכת את כתבות המגזין שתקראו כאן, בקעה מהטלוויזיה אותה אמירה מוכרת כל כך ממשחק הכדורסל האגדי ההוא. “אנחנו על המפה”.

הבטתי על רשימת המשתתפות במגזין הזה וציירתי בראשי מפה – ישראל, אוסטרליה, ארצות הברית, קנדה והיד עוד נטויה. יזמיות, נשות עסקים, מאמנות בכירות, יוצרות, נשות קריירה מובילות בהייטק, במשפטים ובעולם הנדל”ן. נשים המאמינות בעצמאות כלכלית, שלא מחכות שיאמרו להן, שלא שומעות את ה”צריך” אלא מאמצות את קולות היצירתיות, הרצון, האמונה והשאיפה למצוינות. הן מקשיבות גם ללב ולקולה של השליחות שאופפת את כל אלו – לא רק לקבל, גם להעניק לעולם.

כל אחת מהנשים עמן דיברתי במהלך עריכת המגזין הזה שיקפה לי מנהיגות מהי ונעצה על המפה הגלובלית הגדולה של אורקה את הסיפור שלה, כהוכחה לכך שנולדנו להצליח בזכות עצמנו.

מראה לנושאים המעסיקים נשים מצליחות היום

כך, סיפור אחר סיפור, למדתי מהנשים האלו על הנושאים המעסיקים את כולנו היום, בעידן הזה של אחרי הקורונה. בעידן שבו עצמאות כלכלית לנשים היא ערך ברור שאין צורך להסביר את חשיבותו, בעידן הזה המקדש את היותנו שוות ואת זכותנו ליצור את כל העוגנים שיאפשרו לנו להיות שם, שוות לגמרי, חולמות עד הסוף, מגשימות את עצמנו. הדרך עוד ארוכה, אבל אנחנו כבר צועדות בה במודע ובגאווה.

בגיליון הזה של מגזין אורקה, תפגשו נשים שעברו משברי חיים, שצמחו מתוך קשיים ואתגרים, שנולדו והרגישו תמיד שהן צריכות לפסוע בנתיב מסוים שנמשכו אליו מבלי להסביר וכאלו שהיו צריכות להוכיח שמגיע להן מקום של כבוד. תפגשו נשים שפועלות במקומות שעדיין נחשבים כ”סביבה גברית” אבל מוכיחות שהן יכולות להתבלט בה ולהיות שוות ומעבר לכך.

כל אחת מהמשתתפות כאן מביאה את הסיפור שלה, דרך ראיונות וטורים אישיים כנים, אותנטיים ומרגשים. כל אחת מהן מלמדת אותנו שיעור ומעניקה, דרך מילותיה שלה, רוח גבית לכולנו.

אני גאה להיות חלק מקהילה כמו אורקה שבה לסיפורי הנשים המצליחות יש מקום של כבוד, לא קלישאתי או מתנצל, אלא לגיטימי וטבעי. אני גאה להיות חלק מקהילה שבה אנחנו כבר לא מסתפקות בקלישאות כמו “העצמה נשית” אלא מביאות את הסיפור מאחורי הקלישאה הלכה למעשה, בלי להתפשר על דבר.

היוזמה להקים מגזין שייתן חשיפה נוספת ומכובדת כל כך לסיפורי האורקות ולספק עוד במה לביטוי אישי, דרך המילה הכתובה, מרגשת אותי כל כך.

אני מודה לכל המשתתפות בגיליון הראשון של המגזין על כך שפתחו את הלב, שיתפו בתובנות מהדרך ומהידע המקצועי והעסקי שלהן ועשו זאת באומץ רב ונדיבות.  

אני מודה לאורלי על הזכות לקחת חלק במגזין הזה ולחגית ולכל הצוות על שיתוף הפעולה.

שמחה להיות כאן – במקום שמרגיש לי כל כך טבעי.

נועה סטרלינג

עורכת המגזין

https://www.noastirling.com

אלקה שלם
המגזין

אלקה שלם – בתנועה מתמדת

אלקה שלם ניהלה קריירה צבאית מרגשת ובה שורה של תפקידי פיקוד וניהול פורצי דרך. בגיל 40, שנה לפני הפרישה מצה”ל, ארזה את שלושת התארים שכבר סיימה ואת הניסיון הניהולי והפיקודי שלה, והשלימה את לימודי המשפטים. משרד הבוטיק שלה מספק מעטפת משפטית רחבה לחברות ועסקים. ביקשנו ממנה לספר על הדברים החשובים שלמדה מהדרך שעשתה על מנהיגות נשית, יזמות ועל חזון אישי ומקצועי מדויק.

קראי עוד »
המגזין

אלה קנר – בדלתות פתוחות

בשני ספריה של ד”ר אלה קנר היא מביאה את סיפורן של קהילות הנשים שעדיין נחשבות קהילות שוליים. האחת, קהילה שהיא מכירה היטב ועליה מבוסס הספר “כל אחת לגופה”. השנייה, קהילה שאליה התוודעה לאט, תוך כדי מחקר, והובילה אותה לראות את הקשרים החשובים בין מסגרת חברתית ומשפחתית, זהות אישית וצמיחה ולתת לנשים שפגשה מקום בספר השני שלה, “דלתות לא נעולות”. בטור אישי היא מספרת על מה שהוביל אותה לחקור קהילות ולהביא את סיפורי הנשים שבהן אל הדף.
אורקה היא קהילת נשים. קהילה שאני גאה להיות חברה בה. כחוקרת וככותבת על נשים תמיד עניינה אותי הקהילה. להבנתי, אופני השימוש של נשים ברשתות החברתיות יוצרים קהילות חדשות במרחב המקוון, מעצבים קהילות מוחשיות, קוראים תיגר על סמכויות ומעצבים שיח חדש אודות מדיה וקהילה. במושג הקהילה אני מתייחסת לקבוצות נשים שאינן חולקות מרחבים גאוגרפים משותפים.

קראי עוד »
עטליה אוברמן
המגזין

עטליה אוברמן – מסדרת את הפאזל מחדש

אחרי שחוותה גירושין שאילצו אותה לקום ולהתבונן על כל תחומי חייה, הקימה עטליה אוברמן את “אניתיאה”, מרכז המלווה נשים בתהליכי שינוי אישיים, כלכליים ומקצועיים ומספק להן מעטפת רחבה ותומכת. “רציתי להקים מקום שבו האישה היא המרכז. מקשיבים לה, בוחנים איתה מה היא צריכה כדי לצאת לדרך ולהביא למקום אחד את כל מי שיתאים ללוות אותה”

קראי עוד »
המגזין

נדל”נשי

כל אחת יכולה שרון מוזס ביטון ודליה מזעקי מוזס הן אחיות, מנטוריות ויועצות להשקעות נדל”ן ובעלות חברת נדל”נשי, המאגדת סביבה אלפי נשים שלומדות ורוכשות כלים

קראי עוד »
רינת סנג
המגזין

רינת סנג – זרה לא תבין זאת

רינת סניג, פסיכולוגית, קואצ’רית, מנחת סדנאות ומטפלת ב-NLP, חוותה על בשרה את הקשיים שמביא איתו הרילוקיישן והחליטה ללוות משפחות בדרך ליציבות בארץ חדשה. אחרי ששתי בנותיה עזבו את קנדה וחזרו לישראל, יזמה מיזם חדש המציע תמיכה להורים בצפון אמריקה, המתמודדים עם ריחוק גיאוגרפי מילדיהם, בנוסף לסדנה המתמקדת בהורי חיילים בודדים.

קראי עוד »
אורנה צח
המגזין

אורנה צח – לא בוחרת באוטומט

כשהייתה אמא צעירה, פגשה אורנה צח-גלרט, רואת חשבון בכירה ובעלת משרד רו”ח וחברה לייעוץ ולייצוג בתחומי הביטוח הלאומי, את הסטרס שיוצר חוסר הבהירות הטמון במושגים הקשורים לביטוח הלאומי ובדרכי הפעולה שלו. מאז, התמחתה ויצרה גישה משלה המשלבת בין הייצוג בביטוח הלאומי לליווי הוליסטי ורגשי, גם עבור מי שנמצאים מעבר לים.

קראי עוד »